![arrow right](/files/arrow.jpg)
![20201012095340_ROSE-2019.jpg](https://zeta.apogee.gr/thumb.php?x=60&i=https://arvanitidis-estate.gr/files/repository/20201012095340_ROSE-2019.jpg)
Rosé Ξινομαυρο Arvanitidi
![20230713125541_malagouzia-large.jpg](https://zeta.apogee.gr/thumb.php?x=60&i=https://arvanitidis-estate.gr/files/repository/20230713125541_malagouzia-large.jpg)
![arrow left](/files/arrow_left.jpg)
Μαλαγουζια
![Chardonnay oak](https://arvanitidis-estate.gr/files/repository/20201207100318_CHARDONNAYoak2017.jpg)
Chardonnay oak
Κατηγορία: Προστατευόμενη Γεωγραφική Ένδειξη Θεσσαλονίκη
Τύπος: λευκός ξηρός
Ποικιλιακή σύνθεση: 100% Chardonnay
Περιοχή - Αμπελοτόπι: Ασκός Θεσσαλονίκης-Τούμπα. 20 στρέμματα ιδιόκτητου αμπελώνα σε υψόμετρο 500 μ.
Ημερομηνίες τρύγου: τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου
Οινοποίηση: Κλασική λευκή οινοποίηση, με διαχωρισμό του προρόγου, κρυοεκχύλιση, στατική απολάσπωση και ζύμωση του διαυγούς γλεύκους σε ελεγχόμενη θερμοκρασία 16 - 18οC. Η μεγάλης διάρκειας αλκοολική ζύμωση πραγματοποιείται σε ανοξείδωτες δεξαμενές και ακολουθεί ωρίμανση 5 μηνών σε δρύινα γαλλικά βαρέλια (εκ των οποίων οι 4 μήνες σε καινούργια βαρέλια) με περιοδική ανάδευση των φίνων οινολασπών (sur lies).
Γευστικό προφίλ: Η δεύτερη ετικέτα Chardonnay του Κτήματος Αρβανιτίδη. Πλούσιο, λιπαρό και βουτυράτο. Η μύτη ξεκινά με εξωτικές νότες και εμπλουτίζεται με μέλι, κάστανο και καπνό που φανερώνουν το πέρασμα από βαρέλι.
Αρμονίες: Πιάτα υψηλής αρωματικής έντασης και γευστικής φινέτσας, όπως θαλασσινά, λιπαρά ψάρια και κρέατα στη σχάρα, καπνιστά τυριά.
Απολαύστε το: στους 12οC
Δυνατότητα παλαίωσης: 4 – 7 χρόνια